Jeśli nigdy wcześniej nie uczestniczyłeś w zajęciach tanecznych, pewnie nie wiesz, czego się spodziewać. Od zapisujących się osób dostajemy sporo pytań, o to jak zajęcia wyglądają, kto na nie przychodzi i jak się do nich przygotować. Dziś postaramy się rozwiać przynajmniej część tych wątpliwości.
Zajęcia indywidualne i w grupie – różnica
Największe znaczenie ma to, czy przychodzisz na zajęcia indywidualne czy grupowe. Na tych pierwszych wszystko będzie dopasowane do twoich potrzeb. Pierwsze minuty spędzisz na rozmowie z trenerem, podczas której ustalicie, czego chcesz się nauczyć, jakie efekty osiągnąć. Część z tych rzeczy ustalisz już podczas zapisu, ale dzięki krótkiej rozmowie trener upewni się, że się rozumiecie i „gracie do jednej bramki”.
Na zajęciach grupowych realizowany jest ustalony przez trenera program. Ale tu też jest zawsze miejsce na modyfikacje. W zależności od poziomu grupy i indywidualnych uczestników, zawsze jest czas na powtórzenie podstaw i kroków. Nie bój się zadawać pytań i próbować. Nikt nie oczekuje, że od razu wszystko będzie wychodziło idealnie. Taniec wymaga czasu na treningach i sporo pracy. Warto zaznaczyć, o co pyta większość zainteresowanych, że wiek uczestników zajęć nie ma żadnego znaczenia, poza mentalnym komfortem. Grupy młodzieżowo-dorosłe to osoby w wieku powyżej 13 roku życia. Na szybkość postępów będzie miało wpływ wiele czynników: wcześniejsze doświadczenia taneczne i sportowe, naturalne predyspozycje, indywidualna koordynacja czy poczucie równowagi, a nawet zdolności muzyczne. Nawet jeśli będziesz najmłodszy lub najstarszy w grupie (a ktoś zawsze jest!), możesz uczyć się we własnym tempie i rozwijać zainteresowania. Wystarczy się odważyć i spróbować!
Rozgrzewka
Rozgrzewka to pierwszy i bardzo ważny element zajęć. Pamiętaj, aby być na czas, bo spóźnienia mogą mieć konsekwencje. Mamy tu na uwadze bezpieczeństwo, ale też karne pajacyki i pompki, które szybko cię rozgrzeją, ale są mniej ciekawe niż taneczna rozgrzewka. Na rozgrzewce wykonujemy zestawy ćwiczeń cardio, aby poprawić wydolność i przygotować organizm do wysiłku. Jest też szereg ćwiczeń rozciągających, które pozwalają na zwiększenie zakresów ruchu. Nie brakuje też ćwiczeń wzmacniających. Tak, robimy pompki, brzuszki i planki! To dzięki nim bardziej świadomie pracujemy z ciałem, lepiej kontrolujemy jego ruchy i możemy wymagać od siebie coraz więcej.
Dlaczego nie można od razu zacząć tańczyć? Style jazzowe wymagają sporo przygotowania i są technicznie wymagające, a jednocześnie dynamiczne. Porządna rozgrzewka pomaga uniknąć kontuzji, a także szybciej osiągać oczekiwane efekty na parkiecie. Dlatego warto się do niej przyłożyć i dać z siebie wszystko!
Technika
Blok techniki pojawia się na większości zajęć, chociaż nie na wszystkich. To część zajęć, na której poznasz pojedyncze kroki, sekwencje ruchów i komponenty, z których składała się będzie choreografia. Nauczysz się skoków czy piruetów, które sprawią, że twój taniec będzie ciekawszy. Trener wytłumaczy, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ruchy i pozycje, jak angażować mięśnie czy oddech. To wszystko wpłynie później na twojąjakość ruchu.
Technika to czas poznawania podstaw tanecznych i efektownych trików. Z czasem pojawiają się na niej coraz bardziej zaawansowane elementy. Pamiętaj, że to czas treningu, prób, błędów i ich poprawiania. Korzystaj z tego jak najwięcej. Powtarzaj elementy wiele razy. Słuchaj wskazówek trenera i stosuj się do nich. Tylko w ten sposób nauczysz się wykonywać te elementy pewnie, poprawnie i pięknie.
Choreografia
Na większości zajęć jest czas na choreografię. To sekwencje ruchów przygotowane przez trenera i tańczone do muzyki. Będziesz uczyć się ich po kolei i powtarzać wielokrotnie na liczenie i do muzyki. Nie bój się zadawać pytań, albo prosić o zamianę linii, jeśli stoisz z tyłu sali i nie widzisz wszystkiego dokładnie. Kiedy już tańczyć będziecie do muzyki, postaraj się mocno w nią wsłuchać i wyczuć klimat. Może uda ci się w tańcu wyrazić emocje lub opowiedzieć historię.
Nie bój się pomyłek. Nawet jeśli zrobisz błąd, tańcz dalej, dołącz do grupy. Zapomniałeś kroków? Nie ważne! Możesz coś zaimprowizować i dołączyć do reszty we fragmencie, który pamiętasz. Staraj się czerpać z tańca jak najwięcej radości – przecież o to w tym chodzi!
Rozluźnienie i rozciąganie – opcjonalne
Czasem na końcu zajęć pozostaje czas na tak zwane rozluźnienie. Trener poprowadzi was przez ćwiczenia, których celem będzie zrelaksowanie, rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni, a także uspokojenie oddechu. To wolne i spokojne ćwiczenia, często wymagają pozostawania dłużej w pozycjach. Dzięki nim pozbędziesz się napięcia w ciele, które często może być odczuwalne po intensywnym wysiłku.
Jeśli ten element nie pojawił się na zajęciach, możesz wykonać go samodzielnie w domu, działając w ramach komfortowych dla ciebie pozycji. Świetnym uzupełnieniem treningu będzie też użycie rollera.
Jeśli macie jakieś nurtujące was pytania, piszcie do nas na Facebooku i Instagramie. Postaramy się odpowiedzieć na wszystko. A może zainspirujecie nas do kolejnych artykułów 😉